Povinné ručení zdražilo o víc než deset procent

zpět na výpis článků
Ilustrační obrázek k článku: Povinné ručení zdražilo o víc než deset procent

Ilustrační obr.

Tuzemské pojišťovny zdražily povinné ručení v letošním roce v průměru o více než deset procent. Důvodem byla vyšší plnění v souvislosti s novým občanským zákoníkem a povinné poplatky hasičům. Dopady legislativy nyní pojišťovny vyhodnocují a nevylučují další zdražení pojistek v letošním i příštím roce.

ČSOB Pojišťovna od ledna s počátkem účinnosti nového občanského zákoníku zvýšila sazby pojistného v průměru o deset procent. "Po prvotním vyhodnocení vlivu zákoníku na pojistná plnění jsme přistoupili k další úpravě cen od srpna v průměru o pět procent," řekl mluvčí pojišťovny Petr Milata. Případný další pohyb cen bude podle něj záviset právě na vývoji vlivu zákoníku na pojistné plnění. Nově sjednávané pojistky Uniqa byly v letošním prvním pololetí dražší v průměru o sedm procent. Mluvčí pojišťovny Eva Svobodová uvedla, že již podle prvních výsledků dopadu nového občanského zákoníku je zřejmé, že toto navýšení nebude dostatečné. Jde hlavně o pokrytí nároků za škody na zdraví. "Proto bude nezbytné i v dalších obdobích přistoupit k dalšímu zvýšení pojistného v povinném ručení," uvedla.

Ceny povinného ručení u České pojišťovny jsou proti loňskému roku vyšší v průměru o zhruba deset procent. "Vývoj škod primárně s ohledem na dopady nového občanského zákoníku během prvních měsíců letošního roku samozřejmě sledujeme, zatím je však na konkrétní závěry skutečně příliš brzy," sdělil Jan Marek z tiskového oddělení ČP.

Také Kooperativa sazby povinného ručení zvýšila na přelomu roku, v průběhu letošního roku s jejich růstem ale nepočítá. Dopady nové legislativy, zejména nového občanského zákoníku a nového systému úhrady zásahů hasičského záchranného systému, vyhodnotí před koncem roku.

"Na základě těchto výsledků případně upravíme ceny povinného ručení pro rok 2015. Prozatím ale nedokážeme změny predikovat," poznamenal mluvčí Milan Káňa.

Pojistky byly rekordně nízko

Allianz ceny nastavila podle vývoje škod klientů. Někteří tak žádnou změnu nezaznamenali, jiní ji měli podle mluvčího pojišťovny Václava Bálka až patnáctiprocentní. "Změna cen není závislá pouze na vývoji škod v prvním pololetí, v pojišťovnictví pracujeme s mnohem delšími časovými úseky. Pro druhé pololetí a příští rok nepřipravujeme v cenotvorbě žádné dramatické změny," dodal.

Ceny povinného ručení loni propadly podle údajů České asociace pojišťoven na historické minimum. Průměrná částka pojistky klesla na 2 695 korun z předloňských 2 880 korun. Od roku 2008 propadly ceny pojistek o 30 procent.

Zdroj: novinky.cz

archiv zpráv